Nově otevřená kancelář ul. Osv. Pol. vězňů 379, Kladno

Je možné, že přes POCIT NEDOSTATKU nevidíme DOSTATEK

06.12.2020

Obrázky skvěle doplní obsah článku a vzbudí ve čtenářích zájem ho otevřít. První obrázek se zároveň zobrazí i v náhledu. Zajímavý úvodní obrázek vám tak pomůže zvýšit atraktivitu vašeho článku.

Pocit nedostatku cítí každý z nás v něčem. 

Takový pocit ovládne hlavu, VLÁDNE V MYSLI a tak hlava neustále vymýšlí, jak dosáhnout dostatku. To, co nám chybí, podle takového pocitu, co nám nabízí. 

Co když ale nic nechybí? 

Co když je jenom ten pocit, protože jsme na něj ZVYKLÍ? 

Co když MÁME DOSTATEK a přes ten pocit nedostatku to NEVIDÍME?

Z psychologie si půjčím pár pojmů, abychom tomu rozumněli.

MOTIV je pohnutka, tedy DŮVOD, proč to děláme. Je to jakási tendence NAROVNAT určitý stav, který nám není příjemný, právě proto, že máme pocit, že něco chybí nebo máme nějaký přetlak.
MOTIV NEDOSTATKU nutí, k uspokojení nějaké prázdnoty, hladu, žízně, pocit samoty nebo třeba hladu po "penězích", po "informacích", po klidu, po svobodě.

MOTIV PŘETLAKU je stav, kdy jsme něčeho plní, naštvanosti, lítosti, nepochopení, utrpení, křivdy. Je to něco, co potřebujeme pustit ven. Obojí je stav "oběti". To je tedy stav pasivity.


Můžeme řešit různé nedostatky. 

Nedostatek tepla.

Nedostatek lásky.

Nedostatek porozumění.

Nedostatek práce.

Nedostatek možností.

Nedostatek peněz.

Nedostatek klientů.

Nedostatek příležitostí.

Nedostatek času.

Nedostatek přátel.

Nedostatek svobody.

Nedostatek klidu.


CO KDYŽ ALE NIC NECHYBÍ? 

Co když je to jenom pocit, za který když se podíváte, je všeho dost? Jenom jste zvyklí vidět nedostatek. AUTOMATICKY takový POCIT PŘIJÍMÁTE. Jako jste zvyklí na chuť kávy a když změníte značku, tak ta nová vám nechutná. Není to proto, že by byla špatná, hořká, ale je jiná. Nejste na ni zvyklí.

Proto, i když dostanete to, co vám podle vašeho pocitu chybí, stále budete mít pocit, že to není dost. Stále budete hledat potvrzení, že je toho nedostatek. Uvedu příklad, třeba...
Motiv nedostatku peněz mě nutí vydělávat víc.

Když navýším příjmy, tak navýším výdaje. To děláte podvědomě.

Takže zase vidím nedostatek peněz.

Když vidím, jak funguju, dokážu to změnit. 

Navýším příjmy, ale pohlídám si, abych nenavýšila výdaje. 

Je potřeba změnit ZVYK na POCIT NeDOSTATKU. Někdo si jej udržuje, protože si myslí, že jej takový pocit chrání, že ho udržuje v pozornosti nebo možná v pohybu. Může v tom cítit jakýsi pohon, pro to neustále vymýšlet, jak takový pocit zahnat. Jenomže to je běh pořád dokola. Naopak, takový pocit vás brzdí, protože část vaší mysli stále vydává energii na to, jak se takového pocitu zbavit.


Ale berme to tak, že je to zvyk, jako každý jiný. DÁ SE ZMĚNIT. 


Udělejte to, KONEČNĚ pocítíte pohodu, klid. A energii, která byla vydávána na zahánění pocitu nedostatku, využijete mnohem kreativněji. Nejsou v tom žádná kouzla a čáry.